Ekonomi

Osmaniye’deki fabrikalar fıstık üretimi için fazla mesai yapıyor

Ülkenin fıstık ticaret hacminin yüzde 90’ını karşılayan Osmaniye’de fabrikalar üretime devam ediyor.

Kahramanmaraş merkezli asrın felaketinde Osmaniye ili de ağır hasar görürken, üreticiler istihdama ve ekonomiye destek amacıyla fabrikalarda üretimlerini sürdürüyor.

Dayanışma ve iş birliği ile depremin yaralarını saran fıstık fabrikaları bir yandan üretime devam ediyor. 60 kişiyi istihdam eden Mustafa Yılmazer, “Depremin ilk vurduğu andan itibaren fabrikamızda güven yerine geldik. Fabrikamızın kapılarını depremzedelere açtık, hem depremde hem dayanışma içinde olduk. tarlamızda ve fabrikamızda.İlk günlerde üretim için elektrik yoktu,jeneratörle üretime devam ettik.Vefat eden ve yaralanan yakınlarımız oldu.Yaralarımızı,acılarımızı hep birlikte dayanışma içinde paylaştık. bir yerden başlayın ayağa kalkın biz de dayanışma içinde hem çalışıp hem depremin olumsuz atmosferini üreterek ilimizde yeniden ayağa kalkmak istiyoruz.Hayat devam ediyor biz işimize odaklandık.Bunları hep atlatacağız. Devletimizle birlikte, omuz omuza zor günlerden geçiyoruz” dedi.

Türkiye’nin fıstık ihtiyacının yaklaşık 200 bin ton olduğunu anlatan Yılmazer, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz yıllarda rekolte yüksekti ama bu yıl pandemi oldu, ekonomik sıkıntılar oldu. Bu şikayet değil. Bu şikayet değil. Fıstık her yıl insanı sevindirirken bu yıl verim daha da düşecek” Bu yıl biraz daha düşük olacak.Tüketici talebine göre yer fıstığının üretimini sanayi ve çerezlik olarak ayırıyoruz.İlimize ve ülkemize geçmiş olsun.” – OSMANİYE

haber-carsamba.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu