Yaşam

“KTO Karataylı Kabin Memuru Adayları Uygulamalı Mock-Up Eğitimi İle Gerçek Uçuşa Hazırlanıyor”

Ulusal ve uluslararası hizmet veren yurt içi işletmelerinde, tarifesiz uçuş yapan hava yolu şirketlerinde ve yabancı havayolu şirketlerinde de istihdam edilen kabin görevlilerinin en değerli görevi; Aksine uçuşun ve yolcunun emniyet ve emniyetinden sorumlu olmaktır. Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Ticaret ve Sanayi Meslek Yüksekokulu Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı Öğretim Üyesi Öğr. Görmek. Ayça Mezde, kabin memuru adaylarının sıkı bir eğitimden geçirildiğini belirterek değerli bilgiler aktardı.

Kabin Görevlilerinin Uzmanlıklarına Dayalı Eğitim Programları

Kabin ekibi eğitiminin temel eğitim faaliyetleri ile başladığını belirten KTO Karatay Üniversitesi Ticaret ve Sanayi Meslek Yüksekokulu Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı öğretim üyelerinden Öğr. Görmek. Ayça Mezde; “Sanılanın aksine bir kabin ekibinin en önemli görevi; uçuşun ve yolcunun emniyet ve güvenliğinden sorumlu olmaktır. Bu amaç doğrultusunda kabin ekipleri, alanında uzman akademisyenler eşliğinde, oldukça yoğun uygulamalar içeren, titiz ve nitelikli bir eğitimden geçmektedir. Tüm kabin ekipleri, uçuş öncesi, sırası ve sonrasında uçuş emniyetini nitelikli bir şekilde icra etmelerini sağlayacak donanıma sahip olarak mezun oluyor.”

KTO Karatay’da Gerçek Uçakta Mock-Up Eğitimi

Kabin memuru adayları için KTO Karatay Üniversitesi’nde verilen mock-up eğitiminin faydalarına değinen Mezde; “Mock-up eğitimi, acil durum emniyet kuralları kursunda öğrenilen bilgiler, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylı kuruluşların maket eğitim cihazlarında uygulamalı olarak verilmektedir. Mock-up eğitimleri, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde, gerçek uçuş deneyimi sunan bir hava aracı ortamında, son teknoloji ve ekipmanlarla donatılmış cihazlarda gerçekleştirilir. Bu eğitimi alan kabin memuru adayları; Yangın, basınç tahliyesi, tahliye, kuş çarpması, suya acil iniş ve motor arızası gibi olası acil durumlara karşı tüm bilgi ve donanıma sahiptir.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Memurları KTO Karatay’da Yetişiyor

KTO Karatay öğrencilerinin İngilizce’yi hem genel hem de mesleki anlamda ileri düzeyde ve akıcı bir şekilde kullanma becerisi ile mezun olduklarını söyleyen Mezde; “Öğrencilerimiz 8 farklı yabancı dil eğitiminden faydalanmakta ve uçuş görevlilerinin sahip olması gereken en önemli yetkinliklerden biri olan yabancı dil eğitimini yoğun kurs programları ile almaktadırlar. Kabin memuru adayı öğrencilerimiz yabancı dil eğitimlerinin yanı sıra güvenlikten ilk yardıma, uçuş psikolojisinden iletişime kadar pek çok alanda kendilerini geliştiriyorlar.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ofhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu