Haber

Diyarbakır’da zemin katı dışında sütunu olmayan yapı, depremlere rağmen ayakta.

Diyarbakır’da zemin katı dışında sütunu olmayan yapı, depremlere rağmen ayakta.

Elazığ/Sivrice’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde üst katların sarkık olması nedeniyle birinci kattan daha geniş alana sahip olan yapı hasar görmedi.

DİYARBAKIR – Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde giriş katı dışında kolonu olmayan ve herhangi bir kaza sonucu hasar görmemiş 4 katlı bina görenleri hayrete düşürüyor.

Bağlar ilçesinin merkezinde Yunus Emre Mahallesi Kardeşlik Caddesi’nde yer alan alt katı işyeri, üst katları ise konut olarak kullanılan yaklaşık 40 yıl önce yapıldığı düşünülen apartman, farklı bir peyzaj oluşturuyor. . Kahramanmaraş’ta meydana gelen son iki büyük depremde meydana gelen ve Diyarbakır’da da şiddetli bir şekilde hissedilen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hasar almadan ayakta durmayı başaran yapı görenleri hayrete düşürüyor. Öte yandan, 24 Ocak 2020’de Elazığ/Sivrice’de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde kolonsuz üst katlar çıkıntılı olduğu için birinci kata göre daha geniş alana sahip olan yapı hasar görmedi.

Bina sakinlerinden Mahmut Çetin, son dönemde bölgede meydana gelen 3 büyük depremde yapının hasar görmediğini belirtti. Binanın içeriden bakıldığında üçgen görünümüyle dikkat çektiğini belirten Çetin, “Bu bina 40 yıllık. Binamız Elazığ depremi ve Kahramanmaraş’ta iki ayrı deprem gördü. Binamızda ne çatlak ne de ağır hasar var. Binanın mimari yapısı sağlam olduğu için herhangi bir zarar görmemiştir” dedi.

Evin ortasının çok ince olduğunu belirten Çetin, şunları söyledi:

“Üç katlı binamızın altında da 2 ayrı dükkanımız var. Dükkanımızda ve evimizde herhangi bir çatlak yok. Şu anda hanede oturanlar gönül rahatlığıyla evlerinde oturuyorlar. Bizim binamız ise çekiyor.” farklı mimarisi ile dikkat çekiyor. Evin içine baktığınızda holler çok ince. Binamız üçgen şeklini andırıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu