Ekonomi

Bloomberg HT tüketici güveninde düşüş

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Haziran ayı bilgileri açıklandı.

Buna göre, 1 Haziran 2023 dönemi için hesaplanan 2013 yılı için 100’e dayalı Tüketici Güven Ön Endeksi 76,38, Tüketici Beklenti Ön Endeksi 87,07 ve Tüketim Eğilim Ön Endeksi 69,00 oldu.

Bloomberg HT Tüketici İnancı Ön Endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3,20 oranında azalarak 76,38 fiyatını aldı.

Endeksin detaylarına baktığımızda tüketicinin mevcut durum algısında ve geleceğe yönelik beklentilerinde bir miktar gerileme gözlemliyoruz. Döviz kurlarındaki görece hızlı yukarı yönlü hareketin ve enflasyondaki yükseliş eğilimi nedeniyle satın alma gücünün düşmesinin endeksin gerilemesinde değerli bir etken olduğu görülüyor.

Bu kapsamda Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi yüzde 1,44 azalarak 87,07 oldu.

Öte yandan, güçlü tüketim malları, otomobil ve konut alımı için cari dönemin uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi yüzde 0,23 gibi hafif bir artışla 69,00 seviyesinde bulunuyor.

Tüketim eğilimindeki artışın ardındaki ana faktörün, döviz kurlarının etkisiyle artması beklenen fiyatların öne sürdüğü talebin devam etmesi olduğu düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu