Haber

Almanya ile Hindistan arasında denizaltı üretimi için mutabakat zaptı imzalandı

Almanya ve Hindistan hükümetleri arasında denizaltı üretimine ilişkin mutabakat zaptı imzalandığı bildirildi.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Hindistan ziyareti sırasında denizaltı üretim projesi için mutabakat zaptı imzalandığını bildirdi.

Anlaşmaya göre, Alman çelik üreticisi ThyssenKrupp ile Hintli Mazagon firması, teslim edilecek 6 denizaltı için işbirliği yapacak.

Pistorius, mutabakat zaptı imzalanmasıyla ilgili olarak, “Bunun yanında bugün çok önemli bir sinyal vermiş olduk. Kilit bir teknoloji için bir dönüm noktası olduğu söylenebilir.” söz konusu.

ThyssenKrupp’tan yapılan açıklamada, sipariş verilmesi halinde denizaltıların inşası ve tasarımı ile danışmanlık faaliyetlerinin yanı sıra, Mazagon’un da inşa ve tesliminden sorumlu olacağı belirtildi. Açıklamada, “Yeni denizaltıların inşası Hindistan’da yapılacak ve böylece yerel değer yaratılmasına önemli katkı sağlanacak.” söylendi.

Pistorius da önceki gün yaptığı açıklamada Hindistan’ın gelecekte Avustralya ve Japonya gibi stratejik bir ortak olarak görülmesini ve böylece silahlanma iş birliğini çok daha kolay hale getirmesini istiyordu.

Hindistan hükümeti, 6 denizaltının ülkede üretilmesi için iş birliği ortağı arasa da henüz karar vermiş değil.

İspanya ve Güney Kore’den teklif veren firmaların da bu konuda yarıştığı belirtiliyor.

Hindistan Donanması için 6 denizaltının maliyetinin yaklaşık 5 milyar dolar olacağı belirtiliyor.

haber-carsibasi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu