Teknoloji

Yandex Google’dan Aldatıldı

Rus Devi Yandex, SEO kodunu Google’dan resmen kopyaladı!

Yandex, kullanıcı tabanına akıllı ürün ve hizmetler sunan bir teknoloji devidir. Yandex’in küresel tutkusu, kullanıcılarının çevrimiçi ve çevrimdışı dünyada daha rahat hareket etmesine yardımcı olmaktır. 1997 yılından bu yana faaliyet gösteren Yandex, kurulduğu günden bu yana kullanıcı tabanına en üst düzeyde arama ve bilgi hizmetleri sunmakta ve dünya çapında ulaşım, navigasyon ve mobilde faaliyet göstermektedir. Dünya genelinde 30 ofisi bulunan Yandex, 2011 yılından bu yana NASDAQ’da yer alıyor. Siyasi saikle eski bir Yandex çalışanından alınan ifadelere göre; Rus web portalının birçok eseri için kapsamlı bir kaynak kodu deposunu sızdırdı. Bu çalışan toplam 47.8 GB belge sızdırdı ve bu belge spam önleme kuralları dışında Yandex’in kaynak kodunu da içeriyor.

Yandex

Yandex resmi olarak Google’dan kopyalandı

Ocak 2023’ün başlarında, eski bir Yandex çalışanının SEO web portalının çalışmalarının çoğu için kapsamlı bir kaynak kodu deposunu sızdırdığı ve potansiyel olarak karanlık sanata ışık tuttuğu iddia ediliyor. Sızdırılan web tabanı için bir takım içgörüler sunulsa da pek çok web sitesinin Google’da Yandex’den daha iyi sıralanmak isteyeceğini belirtmekte fayda var. Her iki şirketin de yıllar boyunca ortak web mühendisleri var. Yandex, Google’ın birçok açık kaynağını kullanır ve sızdırılan kod tabanında Google verilerine yapılan atıflar görünür. Bununla birlikte, derinlemesine bir Yandex sızıntısı, çağdaş bir arama motoru anatomisine genel bir bakış sağlayacaktır, ancak Russian Search News, Yandex’in sızdırılan sıralama arama faktörlerinin çoğunun ya kullanılmadığını ya da resmi olarak amortismana tabi tutulduğunu savunuyor.

Haberde geçen şartlara göre toplamda 47.8 GB’lık bir sızıntı söz konusu. Dokümanlar, antispam hariç Yandex’in tüm kaynak kodlarını içerir. Ham kaynak kodları herkesin ilgisini çekecek bir şey olmasa bile, sızıntının bir parçası olarak 17.854 arama sıralaması faktörünü ortaya çıkaran rapor işleri farklı kılıyor. Sızdırılan kod tabanı bir takım fikirler sunsa da birçok web sitesinin Google Yandex’den çok daha sorunsuz bir şekilde sıralanmasını sağlayacaktır. Aslında her iki şirketin de yıllardır ortak web mühendisleri ile çalıştığı bir gerçek. Yandex, Google’ın birçok kaynak teknolojisini kullanır.

buyukcekmece-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu