Haber

UNESCO, Odessa’yı Dünya Mirası Listesine Aldı

Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Rusya’nın bombaladığı Ukrayna’nın tarihi liman kenti Odessa’yı Dünya Kültür Mirası ve Tehlike Altındaki Dünya Mirası listesine aldı.

UNESCO kararı ile kentin olağanüstü evrensel değeri kabul edilmiş ve insanlığın bu yerleşim biriminin uluslararası koruma altında olduğu teyit edilmiştir.

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay kararın ardından yaptığı açıklamada, “Özgür bir şehir, bir dünya şehri, sinemaya, edebiyata ve sanata damgasını vurmuş efsanevi bir liman olan Odessa, artık uluslararası toplumun gelişmiş koruması altına alınmıştır. Savaş devam ederken, ortak kararlılığımız devam edecektir. bu şehrin daha fazla yıkımdan korunduğunu.”sözünü kullandı.

Geçen yıl Ukrayna, bu Odessa’nın bu listeye dahil edilmesi için resmi başvuruda bulundu. Akınlar sürerken Rusya’nın özel durumu dikkate alınarak bu şehrin listeye alınmasının hızlandırıldığı bildirildi.

İlk aşamada UNESCO, savaş sırasında Rus bombardımanında zarar gören Güzel Sanatlar Müzesi ve Çağdaş Sanatlar Müzesi’nin onarımını üstlenmek istiyor.

Ukrayna’nın deniz yoluyla gerçekleştirilen dış ticaretinde Odessa şehri önemli bir rol oynamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu