İş

Türkiye, Avrupa’daki en önemli ortağımızdır.

Türkiye temasları kapsamında bulunduğu Ankara’da Güney Kore-Türkiye bağlantılarına ilişkin açıklamalarda bulunan Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin, Türkiye’de 160’a yakın Koreli şirketin faaliyet gösterdiğini belirterek, “Avrasya Tüneli ve 1915 Çanakkale Köprüsü gibi altyapı alanında iki ülke arasında başarılı işbirliği örnekleri

İki ülkenin stratejik ortaklığının önümüzdeki dönemde çeşitli alanlarda daha da gelişeceğini belirten Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin, “kardeş ülke” ilişkileri temelinde dostluğa dayanan iki ülkenin 2012 yılında stratejik ortaklıklar kurduğuna dikkat çekti. Türkiye’de faaliyet gösteren 160’a yakın Koreli şirket var. .

Türkiye’nin Güney Kore için Avrupa’daki en önemli ekonomik ortaklardan biri olduğuna işaret eden Park, Mart 2023 itibarıyla Koreli şirketlerin Türkiye’deki kümülatif yatırımının yaklaşık 3,8 milyar ABD doları olduğunu belirtti. Park, bu yatırım ölçüsünün istikrarlı bir şekilde arttığını söyledi.

İlişkilerin geleceği parlak

İstanbul’da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nı (IDEF’23) ziyaret ettiğini ve Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile görüştüğünü belirten Park, “Yılın ortasında savunma sanayinde iş birliğini konuştuk. Kore ve Türkiye arasında Altay zırhlı aracı ve K9 gibi güzel iş birliği örnekleri var.

Bu yıl fuara katılan Pungsan, I3system ve FS gibi Kore savunma sanayi firmalarının da gösterdiği ilgi oldukça fazlaydı. Kore ile Türkiye arasında savunma sanayi iş birliğinin geleceği parlak olup, kara kuvvetleri arasında şu anda aktif olan iş birliğinin deniz kuvvetlerine de yayılmasını temenni ediyorum” dedi.

haber-kirkagac.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu