Haber

Tayfun Şimşek: Mikroekonominin en temel sorularından biri “ne üretilecek?” soru mu

Ekonomi, toplumların üretim, tüketim ve dağıtım süreçlerini inceleyen bir sosyal bilim dalıdır. Bu disiplin çoğunlukla makro ve mikro iktisat olmak üzere iki ana bölümde incelenmektedir. Makroekonomi ekonominin toplamına odaklanırken, mikroekonomi bireyler, firmalar ve endüstriler arasındaki etkileşimleri inceler.

Mikroekonominin temel konuları hakkında bilgi veren Ekonomist Tayfun Şimşek, “Mikroekonomi, ekonominin küçük ölçekli unsurlarını inceler. Bu unsurlar genellikle tüketiciler, firmalar ve endüstrilerdir. “Mikroekonomi, bireylerin ve firmaların davranışlarına odaklanarak ekonominin nasıl çalıştığına dair içgörüler sunar.” Mikroekonomideki en temel sorulardan biri “ne üretmeliyiz?” soru bu Şimşek’e göre bu sorunun cevabı tüketici taleplerine bağlı. Şimşek, “Üreticilerin ne üreteceklerine karar vermelerinde tüketicilerin ne istediği büyük önem taşıyor” diyen Şimşek, bu kararın firma kârı, pazar istikrarı gibi faktörlere de bağlı olduğunu ekliyor.

Makroekonominin diğer konusu ‘Nasıl Üretilir?

Mikroekonominin bir diğer değerli konusu da “nasıl üretilecek?” soru bu Bu sorunun cevabı bir firmanın üretim süreci ile ilgilidir. Şimşek, “Bir şirket üretim sürecinde hangi kaynakları kullanacağına, hangi teknolojiyi kullanacağına ve işçilik maliyetlerini nasıl azaltacağına karar vermelidir” diyor ve bu kararların şirketin karlılığına doğrudan etki ettiğini belirtiyor. Sonuç olarak mikro iktisadın bireylerin, firmaların ve endüstrilerin davranışlarına odaklanarak iktisadi faaliyeti incelerken ne üretilmeli, nasıl üretilmeli gibi temel sorulara cevap aradığını söyleyebiliriz. Ekonomist Tayfun Şimşek’in açıklamalarına göre mikroekonomi, ekonominin işleyişini anlamak için çok değerli. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

haberburhaniye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu