Haber

Diyarbakır’ın 400 bin nüfuslu ilçesi için uyarı: Küçük bir artçı sarsıntıda çökme durumu var

DICLE Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. merkezli sarsıntıların, konumu ve bina yapım tekniği açısından çok kötü durumda olduğunu belirterek, “Bağlar’da tüm bölgeler ağır veya orta hasarlı. Binaların hepsi yorgun. Tükenirler, her an yıkılmaya maruz kalabilirler. Belki küçük bir artçı sarsıntı bile olabilir” dedi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerle sarsılan Diyarbakır’da 1’i boş 7 bina yıkıldı. Bağlar, kentte binaları en çok hasar gören ilçelerden biri oldu. İlçedeki bina girişlerinin çoğunda ‘Acil olarak yıkılması gereken, ağır hasarlı ve tehlikeli durumu nedeniyle acilen yıkılması gereken bina’ yazıtları bulunuyor. Ancak binaların bulunduğu alanlarda yaya ve araç geçişi tehlikeye davetiye çıkarıyor. Son olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kent genelinde 25 bin 97 bağımsız bölümden oluşan 6 bin 652 binanın yıkıldığını, derhal yıkılacağını, ağır ve orta hasarlı olduğunu bildirdi.

Maden Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kavak, Bağlar ilçesinin konumu ve yapı üretim tekniği açısından çok kötü durumda olduğunu söyledi. prof. Dr. Kavak, “Bu yapıların çoğunun ağır ve orta hasarlı olduğuna dair kayıtlar var. Ağır ve orta hasarlı bu binaların program dahilinde belirli tedbirler alınarak bir an önce yıkılması çok önemli.” Kentin deprem bölgesi olduğunu anlatan Prof. Adıyaman, Bingöl ya da Hakkari tarafı her zamanki gibi İran’da bile bir sarsıntı hissediyoruz ki sonumuz gelmiş.Şu anda kayıt altına alıyoruz Ateş altına almış binlerce depremimiz var.Bu depremlerin bazılarının şiddeti çok düşük. Duyarlılık da düşüktür.Binalara önemli ölçüde zarar vereceklerini söylemek doğru değildir.Fakat yüksek şiddetli sarsıntılar veya artçı sarsıntılar bu binaların yıkımına neden olur.Uygun teknik ve koşullar sağlandıktan sonra kaldırılmasını tavsiye ederiz. Binalar ağır hasarlı ise sarsıntılar hep sallar.Bina artçılarla hep sarsılır orta hasarlı ve ağır hasarlı binalardan ‘uzak durun’ deriz.Büyük bir artçı sarsıntıda veya sürekli etrafımızda olan ana depremde yapı yapanlar gs bozulur. Bu nedenle şiddeti sınırlamak gerçektir. değil, binanın yorgunluğuna bakılarak ama bu soruya cevap aranır. Bağlar’daki tüm ağır hasarlı veya orta hasarlı binalar yorgun durumda. Bitkin, her an yıkıma maruz kalabilirler. Aslında küçücük bir deprem şiddetiyle çökme durumu dillere destan” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu