Haber

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: Zangezur Koridoru’nun açılması büyük önem taşıyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Azerbaycan-Ermenistan bölgesinde barış ve istikrara giden yolun kapsamlı bir barış anlaşmasından geçtiğini, bunun için Zengezur Koridoru’nun açılmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Fidan, Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile görüştü.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ikili ilişkilerin zamandan ve koşullardan bağımsız bir tavır olduğunu belirten Fidan, “tek millet, iki devlet” sloganının iki ülke ilişkilerini büyük bir stratejik çerçeveye, birlik ve beraberliğe taşıyan bir duruş olduğunu vurguladı. kaderin.

Fidan, Türkiye ile Azerbaycan arasında 2021 yılında imzalanan Şuşa Beyannamesine atıfta bulunarak, “Şuşa Beyannamesi işgalden kurtarılan Şuşa’da Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip Erdoğan) ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı (Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev) tarafından imzalanmıştır. 2021 yılında Türk dünyası, güçlü Türkiye güçlü Azerbaycan’dır, güçlü Azerbaycan güçlü Türkiye’dir sözünü tüm dünyaya duyurdu.

Ermenistan ile normalleşme sürecini Azerbaycan ile yakın koordinasyon içinde sürdürdüklerini belirten Fidan, Azerbaycan-Ermenistan sürecinde uluslararası çabalarının da pekiştirildiğini kaydetti.

“Taraflar arasında ayrım yapmayın, barışı destekleyin”

Azerbaycan-Ermenistan sürecinin uluslararası taraflarını davet eden Fidan, “Taraflar arasında ayrım yapmayın, barışı destekleyin, desteklemek yerine engel olmayın. (Ermenistan-Azerbaycan) Bölgesel barış ve istikrara giden yol, bölgesel barış ve istikrardan geçer. kapsamlı barış anlaşması. Bunun için Zengezur bağlantısının açılması büyük bir önem arz ediyor.” şeklinde konuştu.

Azerbaycan’ın Laçin yolu üzerinde sınır geçiş noktası kurmasının insani krize yol açtığına dair başta Ermenistan olmak üzere bazı çevrelerin iddialarının sorulması üzerine Fidan, şunları kaydetti:

“Laçin yolu Azerbaycan’ın toprağıdır. Dolayısıyla Azerbaycan gerekli gördüğü her türlü tedbiri alır ve almak onun en büyük egemenlik haklarından biridir. Azerbaycan’ın orada insani kaygılarla her türlü çabayı gösterdiğini görüyoruz. Aslında tıbbi geçitler diğer güzergahlar da kapsamlı ekipman taşımacılığı için uygundur.Bütün bu değerlendirmelere baktığımızda Azerbaycan’ın bu konudaki eleştirilerinin haklı bir tarafı olmadığını düşünüyoruz.”

(sürecek)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu