Yaşam

Bebekler Rahim İçinde Neden Tekmeler?

Bebeklerin anne karnında neden tekmelediklerini hiç merak ettiniz mi? Bulsanız bile daha önce bilimsel bir cevap bulmak zordu ama yeni bir keşif bu gizeme ışık tuttu. Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacılar bebeklerin tekmelemesinin nedenini buldular ve biz de bu ilginç bulgunun detaylarını derledik! İşte okumaya gidiyorsun. ?

Kaynak:https://nypost.com/2022/12/27/gizem…

Bir annenin bebeği karnına ilk defa tekme attığı andaki heyecanı görülmeye değerdir. Peki bebeklerin bu davranışları hakkında aslında ne biliyoruz?

Bunun nedeni yüzyıllardır bilinmezken Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacıların çabaları sonucunda gizem nihayet çözüldü! Ayrıntılara geçelim. ?

Doğmamış bebeklerin 16 haftalıkken anne karnında kıvrandıkları, kanat çırptıkları, döndükleri ve tekmeledikleri yeni bir bilgi değil.

Ancak tekmelerin nedeninin bulunması çığır açan bir gelişme. Bu ‘kendiliğinden hareketlerin’ tamamen tesadüfi olduğu düşünülüyordu, ancak yeni araştırmalar aksini gösteriyor.

Tokyo Üniversitesi’nden bilim adamlarının bulgularına göre bebekler bu hareketleri rastgele değil, eğitim olarak yapıyor!

Üstelik bu egzersizler bebeğin erken gelişim döneminde ve el-göz uyumunun oluşmasında çok değerli bir rol oynuyor. Araştırmalar ayrıca rastgele görünen bu hareketlerin koordineli sensorimotor sistemin gelişiminde de etkili olduğunu gösteriyor.

Bir bebeğin anne karnındaki ortalama tekme gücü 4,5 kilodur ve bu güçlü hareketler bebek için çok değerlidir.

Aldığı eğitimle bebekler daha doğmadan kendi bedenlerini kontrol etmeyi öğrenmeye başlarlar. Ayrıca araştırmacılar, yeni doğan bebeklerin kasları ve duyuları arasındaki bağlantıyı analiz etmek için bir kas-iskelet sistemi bilgisayarı kullanarak bu yeni bilgilere ulaştılar.

Çalışma, 10 günlük ila 3 aylık 12 sağlıklı bebeği inceledi.

Bu tahliller sonucunda araştırmacılar, bebeklerin rastgele keşfedici davranışlarının daha sonra hızlı hareketler yapmalarına izin verdiğini bulmuşlardır. Yani bu ölçülemez hareketler sadece; Bebeğin sistematik hareketlerine doğru bir adım oldukları ortaya çıktı.

Araştırma öncüsü Hoshinori Kanazawa, duyu-motor sisteminin gelişiminde tekrarın değerli olduğunu vurguluyor.

Bu açıdan bebeklerin sürekli ve tekrarlayan duyu-motor etkileşimleri, sistemin onları öğrenmesini ve hatırlamasını kolaylaştırır. Bu, sensorimotor sistemin gelişimi hakkında daha fazla şey öğrenmenin yolunu açtı. Böylece belirli hastalıklar ve insan hareketlerinin kökeni hakkında yeni keşifler yapmak mümkün oluyor.

Bu araştırma hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlara git! ?

silivriajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu