Haber

Almanya, Türkiye’nin arabulucu tarafını övdü: Erdoğan’ın diplomatik çabası değerli

Rusya-Ukrayna savaşı birinci yılına girerken, Türkiye’nin krizi sona erdirme ve bölgesel istikrarı sağlamaya yönelik adımları dünya basınının gündeminde yer almaya devam ediyor.

Son olarak Almanya’dan Türkiye’nin Ukrayna-Rusya savaşındaki arabuluculuk çabalarına ilişkin açıklama geldi.

SPD Bundestag Grup Başkanı Rolf Mützenich, Ukrayna ve Rusya savaşında Alman Frankfurter Rundschau gazetesine verdiği röportajda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM’nin arabuluculuk çabalarının çok değerli olduğunu söyledi.

Ukrayna ve Rusya savaşında barışın artık çok uzakta olduğunu söyleyen Mützenich, savaşın nasıl biteceğini ve ateşkesin nasıl sağlanacağını merak ettiğini ancak mevcut şartlara göre bunun hala çok uzak olduğunu söyledi.

MOSKOVA BARIŞ İSTEMİYOR

“Barış ne kadar uzakta?” soruya “Moskova henüz ateşkes ve barış istemiyor”Buna yanıt veren Mützenich, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres’in diplomatik çabalarının değerli olduğuna dikkat çekti:

TÜRKİYE’NİN ÇALIŞMASI ÖNEMLİ

Moskova şu anda ateşkes veya barış istemiyor. Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, BM Genel Sekreteri Guterres’in ve uluslararası kuruluşların devreye girerek tahıl eserlerinin diplomatik kanallardan taşınması, tutuklu değişimi ve nükleer santrallerin korunmasını gerçekleştirmesi çok değerli. Bu yolda kararlı bir şekilde devam etmeliyiz. Diplomasi kelimesini kullandığımda bazen tepkilere hayret ediyorum. ‘Bu onun Putin’e karşı pazarlık gücünü azaltır’ deniyor ama o kadar değil. Diplomasi daha sonraki müzakerelerin yolunu açar.

SAVAŞTA SON DURUM

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş 24 Şubat 2022’de Putin’in açıklamasıyla başladı. Son noktada Rusya’nın savaşın yıl dönümünde Ukrayna’ya büyük bir saldırı hazırlığında olduğu, Ukrayna’nın ise Almanya ve Rusya’dan tank beklediği biliniyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ.

ALMANYA’DAN DESTEK

Almanya Başbakanı Olaf Scholz geçtiğimiz günlerde Leopard 2 tanklarının Ukrayna’ya sevkiyatını onayladı. ABD Başkanı Joe Biden da Ukrayna’ya verilecek 31 Abrams tankının bu ülkenin Rusya ile girdiği savaşta savunma ve stratejik hedeflerine ulaşma kapasitesini artıracağını söyledi. Ancak analistlere göre Almanya ve ABD’den planlanan tank yardımının gerçekleşmesi aylar alacak.

cihanbeyli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu