Ekonomi

ABD, ihracat kural ihlallerine daha sert cezalar uygulayacak

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, uymayan şirketlere daha sert cezalar uygulayarak ihracat düzenlemelerinin uygulanmasını sıkılaştırmaya hazırlanıyor. Ticaret Bakanlığı İhracat Kontrolünden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Matthew Axelrod, yönetimin gelecekteki ihlallere karşı caydırıcı olmak amacıyla yaptırımları artırma niyetini açıkladı. Axelrod, duyuruyu Manhattan’daki New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde kurumsal uyum ve yaptırıma odaklanan bir etkinlik sırasında yaptı.

Axelrod, Seagate Technology’nin Nisan ayında ödediği 300 milyon dolarlık cezanın yalnızca bir “peşinat” olduğunu söyledi. Bu ceza, şirketin ABD ihracat kontrol maddelerini ihlal ederek Çin’deki Huawei’ye 7 milyondan fazla sabit disk gönderdiğini itiraf etmesinin ardından verildi. Bakanın açıklamaları, yönetimin benzer ihlallere karşı tepkisini artırmaya hazırlandığını gösteriyor.

ABD ihracat kontrollerini düzenlemekten ve uygulamaktan sorumlu olan Ticaret Bakanlığı, Amerikan teknolojisinin mevcut düzenlemeleri ihlal ederek yasa dışı olarak Çin ve Rusya’ya aktarıldığı yönündeki raporların ardından mercek altına alındı. Axelrod’un yorumları, hükümetin bu kaygıları hafifletmek için daha değerli kurumsal çözümler arayacağını gösteriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu